The Peoples Democratic Party (PDP) has swept all chairmanship positions in the 17 council areas of Enugu State.

The result was published by the Enugu State Independent Electoral Commission.

The party also swept 259 of the 261 councillorship positions.

Election did not hold in Obioma and Eke communities within Udi council area.

The Chairman of ENSIEC, Mike Ajogwu, announced the results at ENSIEC headquarters in Enugu on Sunday.

Ajogwu, who is also the Chief Returning Officer for the poll, said: “So far, so good, the election had been credible, free and fair from ENSIEC assessment.

“I want to thank both the media, security agencies and Enugu State residents for making it a huge success.

“I thank God no life was lost during and after the election.”

The major two contending parties at the council election, which was conducted throughout Enugu State on Saturday, November 4, were the PDP and APC.

FOR MORE FRESH STORIES, DOWNLOAD BOUNCE NEWS APP HERE

WATCH: This Journalist Wants To Unseat Buhari In 2019


A glance at the chairmanship result and winners:

OJI RIVER LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

NNPC ———1,052 votes for Hillary Ede

GDM——107 votes for Ebuka Ugodi

DPP ———61 votes for Obiona Ogbata

ACP——— 1, 048 votes for Jonas Chukwu

APC ———2,801 votes for Benson Uzogbana

PDP———- 38, 96 Harrison Okeke (Winner)

ENUGU EAST LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC ——-2,325 votes for George Nnamani

PDP ——-83,119 votes for Alex Ugwu (Winner)

IGBO ETITI LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APGA ——-1264 votes for Samuel Nnmadi

APC ——-1,410 votes for Matthew Asogwa

PDP ——53, 231 votes for Malachy Agbo (Winner)

ANINRI LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC ——-995 votes for Uzokwe Oleh

PDP ——–4, 326 votes for Ezekiel Chukwu (Winner)

ISI UZO LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC ——–606 votes for Chjioke Ani

PDP ——–38,690 votes for Benjamin Edeoga (Winner)

UDENU LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC ——–996 votes for Obinna Obeta

PDP ——–67, 526 votes for Francis Ugwu (Winner)

UZO UWANI LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

SDP ——-68 votes for Boniface Nwankwo

APC ——-129 votes for Felix Ogbogu

PDP ——-39,834 votes for Ani Fidelis (Winner)

IGBOEZE SOUTH LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC ——-1,566 votes for Jonas Okenyi

PDP—— 64, 834 votes for Fidelis Odo (Winner)

ENUGU SOUTH LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC —–1288 votes for Hillary Okeke

PDP —–26,151 votes for Sunday Ugwu (Winner)

NSUKKA LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

NNPP —-37 votes for Sunday Onyishi

APC —-815 votes for Augustine Aliomwa

PDP —-118, 310 votes for Patrick Omeje (Winner)

NKANU EAST LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC —-1005 votes for Fabian Ani

PDP —-22,595 votes for Godwin Ubagu (Winner)

IGBOEZE NORTH LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC—- 1,398 votes for Ogbonna Idoko

PDP —-54,513 votes for Ezeja Uwakwe (Winner)

NKANU WEST LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

NNPC —-2 votes for Charles Nnamchi

APC —-2,409 votes for Uchenna Ugwu

PDP —-35,266 votes for Henry Okenwa (Winner)

EZEAGU LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC —– 1,450 votes for Longinus Ejike

PDP —— 48, 708 votes for Chukwudi Ezinwa (Winner)

UDI LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APC —— 4,731 votes for Dr Ike Monso

PDP ——- 54,331 votes for Nestor Ochin (Winner)

AWGU LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

APGA —– 492 votes for Charles Arukwe

APC ——- 4,145 votes for Nelson Nwafor

PDP ——- 34,666 votes for Stanley Okeke (Winner)

ENUGU NORTH LOCAL GOVERNMENT COUNCIL

KP —— 10 votes for Jide Orji

APC ——- 1,345 votes for Okechukwu Nnamdi

PDP ——- 28,466 votes for Emmanuel Onoh (Winner)